Dizüstü Bilgisayar Seçim Rehberi

laptop

Dizüstü bilgisayarların son dönemde fiyatlarınında ucuzlamasıyla satışları iyice arttı ve etrafımızda çokça görmeye alıştık.Eğer sizde bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Satın alma kararını verirken “en uygun fiyata, en iyi bilgisayar” almak istenir. Ancak fiyata gelmeden önce geçilmesi gereken 2 aşama vardır.

1) Olmazsa olmaz ihtiyaçlarınızı belirleyin.
Önünüzde büyük bir dizüstü bilgisayar yığını var. Öncelikle temel kriterlerinizden başlayarak bu dağı eritmeye başlayın.

  • Sadece internete girmek ve MS Word, Excel gibi programları kullanmak size yetecek mi?
  • Dizüstü bilgisayarınızla oyun oynamak istiyor musunuz?
  • Photoshop gibi grafik işleme programlarını kullanacak mısınız?

Bunları belirlemeniz çok önemli. İhtiyaçlarınıza göre güçlü veya orta karar bir platform seçeceksiniz, ki bu da başta fiyat olmak üzere dizüstü PC’nin birçok özelliğini etkileyecek.

2) İkincil ihtiyaçlarınızı belirleyin.

İlk aşamayı geçtiniz. Şimdi de sıra, “Olsa iyi olur ama olmazsa da dünyanın sonu değil” ihtiyaçlarınızda.

  • Sizin için dizüstü bilgisayarınızın boyutu ne kadar önemli? Sık seyahate çıkan biri misiniz?
  • Bilgisayarınızın küçük ve hafif olmasını mı tercih edersiniz?
  • Ekran büyüklüğü ne olmalı?
  • Sabit diskin kapasitesi sizi ne kadar ilgilendiriyor?
  • Web kamerası içinde kurulu mu olsun yoksa dışarıdan bağlasanız da sorun olmaz mı?

Bu ihtiyaçlarınıza göre de sabit disk kapasitesi, multimedya özellikleri ve boyutlara ilişkin tercihinizi yapmış oldunuz.

Şimdi gelin bileşenleri biraz daha yakından inceleyip sizin tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirleyelim.

İşlemci Seçimi

İşlemci seçimine geldiğinizde karşınıza onlarca model çıkıyor. Bu modeller arasında seçim yapmanız düşündüğünüz kadar zor değil aslında. Önemli olan dizüstü bilgisayardan istediğiniz performansı belirlemek.

Intel tarafına baktığımızda dört ana işlemci grubunun olduğunu görüyoruz. Bunlar Intel Core 2 Extreme, Intel Core 2 Quad, Intel Core 2 Duo ve Intel Core 2 Solo.İsimlerinden de anlaşıldığı gibi belirli seviyeye göre sınıflandırılmış durumdalar.Core 2 Extreme gibi bir işlemci için yüksek fiyatlara çıkıldığını belirtmek isterim fakat normal bir kullanıcı için(normal kullanıcıdan kasıt son çıkan oyunları ayarları en yüksek değere getirip oynamayan,bilgisayarında  sistem kaynaklarını aşırı tüketen programların ikisini üçünü aynı anda kullanmayan kullanıcıdır) Intel Core 2 Duo yeterli bir seçenek gibi gözüküyor.

AMD tarafına baktığımızda karşımıza beş adet işlemci grubu çıkıyor. Bunlar AMD Turion X2 Ultra Dual-Core, AMD Athlon Neo, AMD Athlon X2 Dual-Core, AMD Sempron. Gene bu kısımda da yukarıda bahsettiğim normal kullanıcı için AMD Athlon X2 Dual-Core uygun gözükmekte.Yok fiyat biraz daha düşsün derseniz AMD Sempron serisi ofis kullanımı için ideal bir seçenektir.

Ekran Kartı

Eğer yüksek grafik performansı isteyen oyunlarla işim olmaz derseniz tümleşik ekran kartlı bir model sizin için iyi bir seçim olacaktır.Ama yok ben oyunlardan vazgeçemem diyorsanız tümleşik ekran kartları size yetmeyecektir bu nedenle harici bir ekran kartı seçmeniz gereklidir ATI cephesine bakarsak HD 3000 ve HD 4000 serilerinden bütçenize uygun bir kart seçmeniz sizin için iyi olcaktır.

Nvidia cephesinde ise Geforce GTX 280M, GTX 260M, GTS 260M, GTS 250M, GT 240M, GT 230M serileri yine ATI de olduğu gibi en iyi den kötüye doğru sıralanmış durumda.Uygun model, bütçenizle sizin aranızdaki anlaşmaya kalmış.

Ekran

Oyun oynayacaksanız ekran boyutu ve parlaklığı da önem taşıyor. 12 ve 13,3 inç ekranlı modeller, eğer dizüstünü büyük bir LCD monitöre bağlayıp oynamayacaksanız, yeterli değiller. Ancak 14 inç ve üstü ekrana sahip modeller keyif almanıza yetiyor.Tabii ki 17 inç ekranlı modelleri unutmamak gerek. Bu ürünler bir dizüstünden çok bir masaüstü bilgisayarı andırsa da yine de dizüstü kategorisinde yer alıyorlar.Ayrıca ekranın boyutunun yanında parlaklığı ve kaliteside önemli eğer bilgisayar başında çok vakit geçirecekseniz ve grafik ağırlıklı işlerle uğraşıyorsanız ekran kalitesi önem taşıyor size tavsiyem geniş seçenekli bir bilgisayar mağazasına gidip mümkünse aynı resimde farklı marka ve modelleri test ediniz.Çünkü her ne kadar modeli ve özellikleri diğer bileşenler kadar dikkat çekmese de dizüstü bilgisayar seçiminin en önemli kısımlarından biri.Bence dizüstü bilgisayarda markanında önemini vurgulayan en önemli bileşen.İlk bakışta anlaşılmayan bu fark iler multimedia zevkinizi yerle bir edebiliyor.

Bellek

Bellek fiyatlarının düşmesi dizüstü bilgisayarlar içersinde kullanılan miktarı arttırmış durumda. Hal böyle olunca 50 dolar daha fazla ödeyerek 1 veya 2 Gb fazla belleğe sahip olabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz bellek konusunda cimri olmayın.

Depolama Birimi

200-250 Gb tan başlayıp 640 GB a kadar çıkan harddisk çeşitleri mevcut.Fakat şuan için en uygun seçenekler 320 GB ve 500 GB lık modeller olarak gözüküyor.Depolama konusuna ”Fazla mal göz çıkarmaz”  atasözü uygun düşüyor.İhtiyacım olmaz demeyin o depolama alanına ilerde çok ihtiyacınız olabilir.

Optik Okuyucu

Blu-ray sistemler ülkemizde fazla yagın olmadığı ve bu sistem fiyatı yükselttiği için tavsiyem DVD-RW(DVD yazıcı) özellikli bir modele yönelmenizdir.

Güç Tüketimi

Yada diğer bir deyişle pil ömrü.Çoğu kullanıcının gözden kaçırdığı faktör ise pil ömrüdür. Gün boyu yanınızda olan dizüstü bilgisayarı her zaman şarj etme şansınız olmayabilir. Bu yüzden uzun süre pille çalışacaksanız, ufak ekranlı ve düşük güç tüketimli işlemciye sahip ürünleri seçmelisiniz.

Bu ürünlerde kullanıma bağlı olarak (ekran parlaklığı kısık, güç tüketim özellikleri dengeli veya korumalı, kablosuz ağ ve benzeri kullanılmayan özellikler kapalıyken) 4 saate yakın kullanabilirsiniz.

Ama şunu da unutmamanızda fayda var. ULV işlemcili dizüstü bilgisayarların pil ömrü yaklaşık 8 saate yakın. Performansınızdan ödün vererek ULV işlemcili bir dizüstü alamnız sizi bütün gün ayakta tutabilir.

Boyut ve Ağırlık

Dizüstü bilgisayarların ağırlığı ekran boyutuyla doğru orantılıdır. 10 ila 13 inç arası ekrana sahip modller 1-2 kilo arasında değişirken, 14 ila 15 inç büyüklükte ekrana sahip ürünler 2 ila 3,5 kilo ağırlıklara erişebiliyorlar. 17 inç ve üzeri büyüklükteki ekrana sahip dizüstüleri mümkünse taşımasanız daha iyi olur.

Multimedia Cihazlar

Geldik dikkat edilmeyen kısımlardan birine daha.Multimedia cihazlar ilk bakışta akla gelmeyen ama yeri geldiğinde de insana keşke olsaydı diye saç baş yoldurabilen cihazlar malesef.

Dizüstü bilgisayarların üzerindeki multimedya cihazlar başka hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan iş görmenizi sağlayabilir. Örneğin fotoğraflarınızı depolamak için dizüstü bilgisayarınızı kullanıyorsanız, kart okuyucusunun olması ve sizin bellek kartınızı desteklemesi şart. Yoksa ara kablo taşımak ve onu bağlamak zorunda kalacaksınız.

Eğer çok sayıda cihaz takmayı düşünüyorsanız, USB arabirimi fazla olan modellere yönelmenizde fayda var. Bazı harici sabit diskler iki yuva bağlantısına ihtiyaç duyarken, buna fare gibi diğer cihazları eklediğinizde 2-3 yuva yetersiz olabilir.

Dijital video kameradan aktarım yapacaksanız FireWire bağlantısı da önemli. Bu bağlantı her üründe bulunmaz bu yüzde dizüstü bilgisayarınızı alırken bu bağlantının olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Dizüstünüzü harici bir görüntüleme ünitesine bağlayacaksınız (TV, projeksiyon v.b.) ürün üzerindeki görüntü çıkışları önem kazanıyor. Günümüzdeki dizüstü bilgisayarlar üzerinde D-SUB, HDMI, DVI gibi çıkışlar yer alıyor. Bağlayacağını görüntü kaynağınızın özelliklerine göre dizüstü üzerindeki bağlantıların olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Dizüstünüzde TV seyretmeyi düşünüyorsanız analog ekran kartlı modeller mevcut. Bazı modeller ise ülkemizde test aşamasında olan yeni dijital yayın sistemi DVB-T’yi destekliyorlar. Bu durumda analog TV kartlı modellere yönelebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir